© Redfive Photographic
Bembridge Bowling Club Established 1922
Club Competition Results
Ladies 2 Wood Singles Val Newton vs Daphne Lacey 16                      11
Men’s 2 Wood Singles Gerald Rees vs Alan Cox 10                     15
Men’s Harris 100-Up Jack Liddiard vs Alan Scovell 108                     82
Mixed Beginners Trophy Paul Martin vs Paul Godliman 21                     12
Men’s Chosen Pairs Alan Coleman & Colin Vines vs Alan Scovell & Alan Cox 29                                               7
Ladies Chosen Pairs Pam Browning & Pat Bugby (12) vs Daphne Lacey & Ruth Emms (21)
Ladies Drawn Pairs Gay Allen & Sandra Scovell (16) vs Sandie Jupp & Pam Browning (25)
Mixed Triples Geoff Cox, Lindsay Heinrich & Dougie Beckett (8) vs Nick Clement, Bill Silvester & Judy Eynon (25)
Umpire & Markers Chris Emms, David Brown, Steve Eynon & Jack Liddiard
Saturday 8th September
Sunday 9th September
Men’s Championship Jack Liddiard vs Ken Davis 22                     13
Mixed Veteran’s Singles Bill Silvester vs Alan Cox 16                     6
Ladies Harris 100-Up Pam Browning vs Judy Eynon 60                    100
Mallett Mallett Clive Wade vs Gerald Rees 8                      4
New Champions Trophy Barbara Terry vs Walter Heinrich 22                     16
Ladies Championship Val Newton vs Judy Eynon 22                     20
Mixed Chosen Pairs Gerald Rees & Ruth Emms (19) vs Judy & Bill Silvester (23)
Men’s Drawn Pairs Walter Heinrich & Norman Cooper (25) vs Chris Brown & Ian Vallender (13)
Umpires & Markers Geoff Clement, David Brown, John Pearce, Phyl Liddiard, Steve Eynon,Chris Emms & Daphne Lacey
(Umpire)
(Umpire)
(Umpire)
© Redfive Photographic
Bembridge Bowling Club Established 1922
Club Competition Results
Ladies 2 Wood Singles Val Newton vs Daphne Lacey 16                      11
Men’s 2 Wood Singles Gerald Rees vs Alan Cox 10                     15
Men’s Harris 100-Up Jack Liddiard vs Alan Scovell 108                     82
Mixed Beginners Trophy Paul Martin vs Paul Godliman 21                     12
Men’s Chosen Pairs Alan Coleman & Colin Vines vs Alan Scovell & Alan Cox 29                                               7
Ladies Chosen Pairs Pam Browning & Pat Bugby (12) vs Daphne Lacey & Ruth Emms (21)
Ladies Drawn Pairs Gay Allen & Sandra Scovell (16) vs Sandie Jupp & Pam Browning (25)
Mixed Triples Geoff Cox, Lindsay Heinrich & Dougie Beckett (8) vs Nick Clement, Bill Silvester & Judy Eynon (25)
Umpire & Markers Chris Emms, David Brown, Steve Eynon & Jack Liddiard
Saturday 8th September
Sunday 9th September
Men’s Championship Jack Liddiard vs Ken Davis 22                     13
Mixed Veteran’s Singles Bill Silvester vs Alan Cox 16                     6
Ladies Harris 100-Up Pam Browning vs Judy Eynon 60                    100
Mallett Mallett Clive Wade vs Gerald Rees 8                      4
New Champions Trophy Barbara Terry vs Walter Heinrich 22                     16
Ladies Championship Val Newton vs Judy Eynon 22                     20
Mixed Chosen Pairs Gerald Rees & Ruth Emms (19) vs Judy & Bill Silvester (23)
Men’s Drawn Pairs Walter Heinrich & Norman Cooper (25) vs Chris Brown & Ian Vallender (13)
Umpires & Markers Geoff Clement, David Brown, John Pearce, Phyl Liddiard, Steve Eynon,Chris Emms & Daphne Lacey
(Umpire)
(Umpire)
(Umpire)